O nas Aktualności

19.03.2024

Kolejne patronaty książkowe Rozczytanej Aglomeracji!


Rozczytana Aglomeracja, program promujący czytelnictwo realizowany przez Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska (mające na koncie tak medialne akcje jak konferencja Otwarte Głowy czy Karta Aglomeracyjna), nie ogranicza się do wypełniania bibliotek nowymi książkami pozyskanymi od wydawnictw czy publicznością podczas spotkań z uznanymi autorkami i autorami. Rozczytana Aglomeracja patronuje również szczególnie wartościowym pozycjom wydawniczym. Do tej pory patronatów tych było kilkanaście, a wśród objętych nimi twórców znalazły się takie duże nazwiska jak Barbara Sadurska czy Graham Masterton. W tym roku pod Rozczytany parasol trafiły na razie cztery tytuły.

Pierwszym z nich jest „Ostatni” Maćka Bielawskiego. Opublikowana przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty powieść opowiada o grupie kolegów ze szkoły średniej, którzy spotykają się po dwudziestu latach od matury i wpadają na pomysł, który zmieni ich życia. Recenzenci podkreślają zmysł obserwacyjny autora i jego uważność na szczegóły, ale największym atutem książki jest chyba jej nienachalna mądrość. „Ostatni” jest już do dostania we wszystkich dobrych księgarniach.

Kolejną Rozczytaną pozycją na rynku będą „Matki Rzeszy. Czas ucieczki” Sabiny Waszut. Śląska pisarka mierzy się w książce z tematem ośrodka Lebensborn, który w czasie II wojny światowej mieścił się w Kunzendorfie (dziś Mokrzeszowie) pod Wałbrzychem. Konfrontacja idei czystej rasy aryjskiej z próbą jej praktycznego wdrożenia jest wstrząsająca, a na tym tle autorka tka indywidualne losy jednostek schwytanych w młyny historii. Premiera drugiego tomu trylogii nastąpi 10 kwietnia, a Sabina Waszut przyjedzie z tej okazji do Aglomeracji Wrocławskiej na serię spotkań z czytelniczkami.

Przedmiotem trzeciego patronatu jest książka, którą już dzisiaj z niemal 100-procentową pewnością można nazwać bestsellerem, mimo że ukaże się dopiero 24 kwietnia. „Schronisko, które spowijał mrok” to trzecia część cyklu autorstwa Sławka Gortycha. Dwa poprzednie tomy zwyciężały w plebiscycie Książka Roku portalu Lubimyczytać.pl, odpowiednio w kategorii „Debiut roku” („Schronisko, które przestało istnieć, rok 2022) oraz w kategorii „Kryminał, sensacja, thriller” (Schronisko, które przetrwało”, rok 2023). Młody wrocławski autor przebojem wdarł się na literackie salony, a Wydawnictwo Dolnośląskie decyzją o publikacji jego debiutu trafiło w dziesiątkę. Sławek Gortych, na co dzień lekarz dentysta oraz wykładowca na wrocławskim Uniwersytecie Medycznym, prowadzi również bardzo popularny blog Zagubiony w Karkonoszach, a w ramach promocji „Schroniska, które spowijał mrok” odwiedzi trzy  aglomeracyjne biblioteki: w Kątach Wrocławskich (11 maja), w Wiszni Małej (13 czerwca) oraz w Międzyborzu (14 czerwca)

I wreszcie czwarty patronat. 26 kwietnia nakładem Fundacji Virtus Nobilitat ukaże się „Giselle” Maurycego Nowakowskiego. Autor kryminałów i biografii muzycznych oraz dystopii „Rozdarcie” zabierze czytelników za kulisy świata muzyki.„Giselle” to opowieść o pięknie tworzenia, żarze koncertów i tajemniczej traumie z przeszłości. W tej chwili trwa planowanie serii spotkań promocyjnych wokół książki.

Rozczytanych patronatów będzie oczywiście w tym roku więcej. Możemy zdradzić, że znajdą się wśród nich chociażby książki strzelińskiego mistrza kryminału Tomasza Duszyńskiego.

 

Na zdjęciu Sławek Gortych, foto Grzegorz Rajter