O nas Aktualności

07.03.2022

Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona!


Do tej pory od pensjonariuszy zakładów karnych w całej Polsce wpłynęło blisko 500 opowiadań. W tym roku z pewnością przekroczymy tę liczbę. Na opowiadania czekamy do końca maja, a nadsyłać należy je na adres: Zakład Karny w Wołowie, ul. Więzienna 6, 56-100 Wołów. Ich pierwszą recenzentką będzie znana pisarka Joanna Opiat-Bojarska, następnie zaś zostaną przetłumaczone na język angielski przez Katarzynę Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury i przesłane do Anglii.

Bliskie związki Grahama Mastertona z Aglomeracją Wrocławską sięgają 2016 roku, kiedy to brytyjski autor przyjechał do nas na serię spotkań autorskich. Jedno z nich odbyło się w wołowskim więzieniu i ujęło pisarza na tyle, że sam wyszedł z inicjatywą organizacji konkursu. Od tej pory Masterton regularnie odwiedza Aglomerację i jej nawet najmniejsze miejscowości. W zeszłym roku był tu dwukrotnie, a jego związki z Wrocławiem jeszcze się zacieśniły, gdy przy ulicy Kiełbaśniczej stanął jego osobisty krasnal. Fani autora szczególnie ciepło wspominają też październikowe, niezwykle klimatyczne spotkanie na zamku w Domanicach w gminie Mietków.

W tym roku również spodziewamy się co najmniej jednej wizyty pisarza, ale nasz program Rozczytana Aglomeracja nie ogranicza się przecież do jednego Mastertona. Obecnie pracujemy nad kalendarzem spotkań na rok 2022, a wśród już potwierdzonych autorów znajdują się naprawdę duże nazwiska. Będziemy je ujawniać stopniowo, więc śledźcie uważnie nasz facebookowy profil. Tymczasem życzymy rozkosznej lektury! :)

Zdjęcie: Grzegorz Rajter