O nas Aktualności

15.04.2019

“W więzieniu pisane” 2019


Ruszyła trzecia już edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Znany brytyjski autor horrorów, thrillerów i kryminałów, podobnie jak w ubiegłych latach, sam wybierze zwycięzców, a we wrześniu przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

W dwóch dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęło aż 235 opowiadań od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Angielski pisarz jest pod wrażeniem tej liczby:
- Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym.
Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu, poczucia porażki i rozczarowania.
Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości.
Konkurs jest oczywiście popularny wśród więźniów, o czym świadczy liczba 235 zgłoszeń w dwa lata. Mam nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Marzy mi się również wydanie antologii z najlepszymi opowiadaniami, aby więcej czytelników zyskało dostęp do niecodziennej sposobności na wniknięcie w umysły przestępców - mówi Masterton.

Termin zgłoszeń do konkursu mija z końcem maja 2019 roku. Po preselekcji, najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który dokona wyboru zwycięzców - przyznana zostanie nagroda główna oraz 9 nagród za drugie miejsce. Triumfator otrzyma specjalne trofeum, a cała wyróżniona dziesiątka - nagrody rzeczowe w postaci przenośnych odtwarzaczy DVD. We wrześniu Masterton specjalnie przyleci do Polski, by osobiście wręczyć nagrody. W konkursie nie ma jednak przegranych - podobnie jak dotychczas, wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Organizatorami konkursu, obok pisarza, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.