O nas Aktualności

14.12.2017

Nie zwalniamy tempa – Rozczytana Aglomeracja 2017!


Dwuletnie działanie projektu „Rozczytana Aglomeracja” pokazały, iż idea i wydarzenia organizowane przez Rozczytaną Aglomerację są bardzo potrzebne w społecznościach lokalnych. Zachęceni pozytywnym odbiorem nie tylko mieszkańców, ale również współpracujących z projektem autorów, w roku 2017 dalej sukcesywnie rozwijaliśmy przedsięwzięcie. Ciekawość dzieci ze szkół podstawowych rozbudzali uwielbiani przez najmłodszych Agnieszka Gil, Tomasz Duszyński oraz Marcin Pałasz, którzy są zaangażowani w nasz projekt od momentu jego powstania.

Zadbaliśmy też o dorosłych odbiorców, dzięki czemu rok 2017 obfitował w spotkania autorskie. Czytelnicy w tym roku spotkali się ponownie z Agnieszką Lingas-Łoniewską. Do grona Autorów dołączyły również kolejne pisarki, cieszące się w Polsce dużą popularnością: Hanna Cygler oraz Magdalena Knedler. Debiut obu pań wypadł bardzo pomyślnie, a spotkania cieszyły się popularnością.

Był to rok wyjątkowy również pod względem wizyt zagranicznych Autorów. Aglomerację Wrocławską odwiedził Jonathan Carroll, który od lat znajduje się w światowej czołówce pisarzy z gatunku fantastyki. Ponownie na spotkania autorskie przyleciał do Aglomeracji Wrocławskiej Graham Masterton, któremu nasz projekt stał się szczególnie bliski. To właśnie w Polsce, dzięki działaniom Rozczytanej Aglomeracji, Masterton postanowił zostać inicjatorem i patronem Ogólnopolskiego Konkursu „W więzieniu pisane”, który był skierowany do osób przebywających w zakładach karnych na terenie całego kraju. Przypomnijmy, że impulsem do powstania konkursu była wizyta pisarza w Zakładzie Karnym w Wołowie, która miała miejsce w 2016 roku - odbyła się również na zaproszenie Rozczytanej Aglomeracji. Pozytywnie nią zaskoczony pisarz przyznał, że było to jedno z najlepszych spotkań w całej jego pisarskiej karierze. Tak powstał odważny i innowacyjny w skali światowej projekt, jakim był konkurs „W więzieniu pisane”. To duże przedsięwzięcie miało szansę dojść do skutku dzięki wsparciu  Zakładu Karnego w Wołowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie oraz Domu Wydawniczego REBIS.

Na konkurs przesłano aż 130 opowiadań, które zostały przetłumaczone na język angielski i przekazane pisarzowi. Graham Masterton sam wybrał laureatów oraz osobiście wręczył nagrody zwycięzcom na specjalnie przygotowanej gali, która odbyła się w Zakładzie Karnym w Wołowie. Zachęceni popularnością konkursu oraz aprobatą dla prowadzonych przez nas działań, nie traktujemy  tej inicjatywy jako jednorazowego epizodu. Przeciwnie - na rok 2018 zaplanowana została druga edycja konkursu.

Ważnym elementem naszej pracy jest dbanie o to, by dostęp do kultury mieli mieszkańcy całego obszaru Aglomeracji Wrocławskiej, nie tylko ci skupieni w dużych miastach. Już szykujemy plan działania na rok 2018. W naszych działaniach nie będziemy sami - już dziś możemy poinformować, że partnerów projektu „Rozczytana Aglomeracja” dołączyło Wydawnictwo Albatros.