O nas Aktualności

02.01.2017

Konkurs Grahama Mastertona!


Jesienna wizyta Grahama Mastertona w Aglomeracji Wrocławskiej zaowocowała powstaniem wspaniałego projektu. Więźniowie z całej Polski zostali zaproszeni do uczestnictwa w konkursie pisarskim. Na autorów najlepszych czekają nagrody, m.in. książkowe, wręczone osobiście przez pisarską sławę.

Jednym z punktów tourne Grahama Mastertona po Aglomeracji Wrocławskiej w 2016 roku były odwiedziny w wołowskim więzieniu. Pisarz był zachwycony zainteresowaniem osadzonych oraz błyskotliwością ich pytań, co przywiodło go do przekonania, że nie tylko mogą oni sami pisać opowiadania, ale również czerpać z tego pewne korzyści. Tak powstała idea konkursu, którego pomysłodawcą jest sam pisarz.

- Każdy ma do opowiedzenia jakąś historię, ale więźniowie nie mają szansy, by przekazać swe pomysły i emocje światowi zewnętrznemu - mówi Masterton. - Uczestnictwo w konkursie o nagrodę literacką Grahama Mastertona da im poczucie, że są słyszani również poza ścianami swych cel.

Odzew ze strony dyrektora Zakładu Karnego w Wołowie oraz ze strony Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej był natychmiastowy i oczywiście pozytywny. Konkurs otrzyma również silne wsparcie ze strony poznańskiego wydawcy Mastertona, Domu Wydawniczego REBIS oraz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie. 

- Więźniowie mogą pisać o czym im się podoba  - mówi Masterton.  - Ich ciała przebywają w zamknięciu, ale wyobraźnia wciąż jest wolna.

Termin zgłoszeń do konkursu mija z końcem marca 2017.  Po preselekcji, najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który sam dokona wyboru trójki zwycięzców. W czerwcu Graham Masterton specjalnie przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody.

Graham Masterton to popularny autor horrorów i kryminałów. Jego prapradziadek był Polakiem, który wyemigrował do Anglii w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, aby uniknąć wcielenia do Armii Imperium Rosyjskiego. Pisarz po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1989 roku i od tamtej pory regularnie do nas wraca. Jego powieść Manitou to pierwszy zachodni horror, jaki opublikowano w Polsce od zakończenia II wojny światowej. Ciekawostką jest fakt, że akcja książki „Dziecko ciemności” w całości rozgrywa się w Warszawie.