O nas Aktualności

15.12.2016

Rozczytany rok 2016!


To był niezwykle intensywny rok dla „Rozczytanej Aglomeracji”. W spotkaniach, które odbywały się  w miejscowościach Aglomeracji Wrocławskiej, uczestniczyły setki osób, skutecznie promując ideę czytania książek zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

W 2016 roku projekt „Rozczytana Aglomeracja” włączony został do oficjalnego programu Europejskiej Stoli Kultury 2016. Dzięki niemu pokazano, że ciekawe i wyjątkowe spotkania, mające na celu krzewienie kultury i promocję literatury, nie muszą odbywać się wyłącznie we Wrocławiu, a swoim zasięgiem mogą obejmować cały region Aglomeracji Wrocławskiej.

W 2015 roku „Rozczytana Aglomeracja” skupiała się na popularyzowaniu czytania wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Dwójka wrocławskich pisarzy - Agnieszka Gil oraz Marcin Pałasz - odwiedzali szkoły i biblioteki pokazując, że „czytanie jest fajne” i jest znakomitą alternatywą na spędzanie czasu wolnego. Sukces tych spotkań sprawił, że również w 2016 roku ta dwójka autorów ponownie ruszyła w trasę wraz z „Rozczytaną Aglomeracją”. Dołączył do nich również Tomasz Duszyński. Dla wielu dzieci były to wyjątkowe spotkania. Osobiście poznać mogli twórców czytanych przez siebie książek. Chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, zadając pisarzom tysiące pytań. Łatwo sobie wyobrazić, jaki entuzjazm wywołał fakt pojawienia się na kilku spotkaniach Marcina Pałasza z psem Elfem , który jest główną postacią wielu jego książek! Emocje sięgały zenitu, gdy dzieci mogły dotknąć bohatera czytanych opowieści.

 W 2016 „Rozczytana Aglomeracja” otworzyła się na dorosłych czytelników. Zaplanowano szereg spotkań otwartych z pisarzami doskonale znanymi i lubianymi, reprezentującymi bogaty wachlarz stylów i gatunków. W czasie wizyt Agnieszki Lingas-Łoniewskiej nie brakowało pań, które uwielbiają książki wrocławskiej pisarki. Amatorzy fantastyki porozmawiać mogli z Robertem J. Szmidtem, Pawłem Majką oraz Romualdem Pawlakiem, którzy cieszą się dużą popularnością wśród fanów gatunku. Dla wielbicieli kryminałów prawdziwą gratką było spotkanie z Mariuszem Czubajem. Niesłabnącym powodzeniem wciąż cieszą się biografie. Ci, których fascynuje odkrywanie życiorysów znanych osób, pojawili się na spotkaniu z Mariuszem Urbankiem.

Niewątpliwie punktem kulminacyjnym „Rozczytanej Aglomeracji” była wizyta Grahama Mastertona! Światowej sławy pisarz odwiedził kolejno Trzebnicę, Syców, Brzeg, Sobótkę i Wrocław, by na koniec spotkać się z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie. Wizyta tak znamienitego gościa wymagał szczególnej oprawy. Spotkania odbywały się m.in. w urokliwym kościele, przytulnej kawiarni, działającej jako Niezależny Ośrodek Kultury czy w Zakładzie Karnym. Wizyta ta była wyjątkowa nie tylko dla czytelników i wielbicieli Grahama Mastertona, którzy podkreślali, że dzięki „Rozczytanej Aglomeracji” spełnili swoje marzenie i poznali ulubionego pisarza, ale również dla samego autora. Graham Masterton przyznał, że w całej swojej karierze nie uczestniczył w tak ciekawym tourne. Szczególne wrażenie na pisarzu wywarła wizyta w Zakładzie Karnym w Wołowie. Graham Masterton nie ukrywał, że być może zainspirowała go ona do kolejnych projektów. Odwiedziny autora doszły do skutku dzięki Domowi Wydawniczemu REBIS, który jest stałym partnerem Rozczytanej Aglomeracji i przekazuje co roku do gminnych bibliotek w Aglomeracji Wrocławskiej kilkaset atrakcyjnych pozycji wydawniczych ze swojego repertuaru.

Dziękujemy wszystkim, który uczestniczyli w spotkaniach „Rozczytanej Aglomeracji” i… Rozczytali się z nami! Śledźcie nasz profil na Facebooku („Rozczytana Aglomeracja”), ponieważ już w przyszłym roku ponownie ruszamy w trasę!