O nas Aktualności

12.09.2016

Rozczytana Aglomeracja ponownie rusza w trasę


Od 2015 roku „Rozczytana Aglomeracja” zaszczepia w najmłodszych mieszkańcach pasję do czytania książek i traktowanie tego, jako znakomitego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Po pozytywnym przyjęciu przez dzieci, które niezwykle entuzjastycznie uczestniczyły w zorganizowanych dla nich w szkolnych bibliotekach spotkaniach, w 2016 roku ideę rozszerzono o spotkania otwarte dla dorosłych czytelników. Sprzyjał temu fakt, iż Wrocław w bieżącym roku czyni honory Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz Światowej Stolicy Książki UNESCO (od 24 kwietnia). „Rozczytana Aglomeracja” została oficjalnie włączona do programu ESK i jest znakomitym przykładem na to, że zasięg krzewienia kultury może sięgać znacznie dalej, niż granice Wrocławia.

W nowym cyklu spotkań otwartych, które ruszyły w kwietniu br., czytelnicy z terenów Aglomeracji Wrocławskiej mogli spotkać m.in. Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Mariusza Urbanka, Roberta J. Szmidta czy Romualda Pawlaka. Autorzy nie tylko opowiadali o swojej pracy, ale również chętnie dyskutowali z uczestnikami. W sumie do końca czerwca odbyło się 13 takich spotkań.

Jesienny kalendarz „Rozczytanej Aglomeracji” (który można znaleźć na stronie www.rozczytana.pl) szykuje się bardzo obiecująco. Aż 16 spotkań z uczniami odbędą wrocławscy autorzy uwielbiani przez dzieci: Agnieszka Gil, która jest twórczynią autorskiego programu „GILgotki” oraz Marcin Pałasz, którego seria o psie Elfie podbiła serca czytelników i jeszcze w tym roku zaplanowana jest premiera kolejnego tomu, na który wszyscy niecierpliwie czekają.

Wielka gratka czeka natomiast uczestników spotkań otwartych. Kilkudniową wizytę w Aglomeracji Wrocławskiej październiku odbędzie brytyjski pisarz Graham Masterton! Autor, słynący głównie z horrorów,  cieszy się ogromną sławą na całym świecie, a jego powieści mają miliony wiernych czytelników. Wydał łącznie ponad sto tytułów z gatunku horroru, powieści historycznej i thrillerów, a niektóre z tomów przez długi czas utrzymywały się na listach bestsellerów. Trzy z jego powieści doczekały się ekranizacji, a nakręcony w 1978 roku film „Manitou” do dziś cieszy się uznaniem wśród fanów gatunku. W swojej twórczości Graham Masterton zawarł również polski akcent  - akcja „Dziecka ciemności” w całości rozgrywa się w Warszawie. Książka ta została uznana za powieścią roku z gatunku horror przez Science Fiction Chronicle i wysoko oceniona przez krytyków.

Wizyta tak znamienitego gościa wymaga odpowiedniej oprawy. Nawiązując do stylistyki autora, postarano się o klimatyczną scenerię. I tak oto na przykład w Sycowie autor spotka się z czytelnikami w Starym Młynie, a w Wołowie - w zakładzie karnym. Z całą pewnością wizyty te dostarczą niezapomnianych, wyjątkowych wrażeń. Łącznie Graham Masterton odwiedzi pięć miejsc w Aglomeracji Wrocławskiej - koniecznie zaglądnijcie na stronę www.rozczytana.pl, na której znajdziecie pełną rozpiskę.