Autorzy Mariusz Urbanek


Publicysta i pisarz, z wykształcenia prawnik. Autor biografii Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand”, Stefana Kisielewskiego „Kisiel”, Jerzego Waldorffa „Ostatni baron Peerelu”, Jana Brzechwy „Brzechwa nie dla dzieci”, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego „Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie” i Władysława Broniewskiego „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”.

Ostatnio wydał biografię Juliana Tuwima: „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” i książkę poświęconą grupie matematycznych geniuszy ze Lwowa „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna”.

Jest felietonistą miesięcznika „Odra” (wybór felietonów ukazał się w książce „Przecieki niekontrolowane”), autorem tomów opowiadań „Masz to jak w banku” i „Romans biurkowy czyli 99 dni z życia korporacji” oraz zbiorów bajek: „Mostek czarownic” i „Baśnie dolnośląskie”. Jest także autorem kilku spektakli zrealizowanych we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w Operze i Filharmonii Białostockiej („Brzydki kaczorek”).

Kieruje działem publicystyki i historii „Odry” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.