Autorzy Kateryna Babkina


Kateryna Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankiwsku) - ukraińska poetka, pisarka, dziennikarka, scenarzystka, laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Zadebiutowała w wieku 17 lat. Z wykształcenia jest dziennikarką, pracowała w zawodzie przez 10 lat. Publikowała na łamach prasy ukraińskiej i zagranicznej, w tym w „Esquire”, „Le Monde”, „Harper’s Bazaar”, „Art Ukraine”, „Buro 24/7” czy „The Insider”.

Jest autorką tomików poezji, zbiorów opowiadań, powieści i książek dla dzieci. Jej twórczość została przetłumaczona na 12 języków, w tym na język angielski, czeski, francuski, hiszpański i niemiecki. Napisała scenariusze do trzech filmów, zaś jej sztuka teatralna „Hamlet Babylon” została wystawiona w Kijowie, Genewie i w Wiedniu.

W 2018 roku została rezydentką programu literackiego The International Writing Program prowadzonego w ramach University w Iowa. Rok później znalazła się w finale Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. W 2021 roku zdobyła Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus i nagrodę czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej za zbiór opowiadań „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, który ukazał się w tłumaczeniu Bohdana Zadury nakładem Warsztatów Kultury.