Autorzy Maria Paszyńska


Z urodzenia Dolnoślązaczka, od dawna zamieszkująca w Warszawie. Z wykształcenia prawniczka, varsavianistka i orientalistka, porzuciła palestrę, by zająć się pisaniem powieści historycznych oraz psychologicznych i obyczajowych z wielką historią w tle. Wierzy, że słowa są ważne. Z tego powodu woli, by nazywano ją opowiadaczką niż pisarką. Tym mianem bowiem gotowa jest obdarzyć zaledwie kilkanaście osób spośród żyjących.

Stara się być głosem tych, których czas już przeminął, opowiadać ich historie i w ten sposób ocalać od zapomnienia. Zapatrzona w przeszłość, nieustannie szuka jej śladów, smaków, zapachów, powidoków w teraźniejszości.

Jej debiutancka powieść znalazła się w finale I edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Powieści z cyklu "Owoc granatu" były dwukrotnie nominowane do tytułu książek historycznych roku w plebiscycie największego portalu czytelniczego w Polsce.

Większość swoich powieści w pierwszej wersji napisała odręcznie. Do szczęścia potrzebuje jedynie swoich bliskich, książek, papieru, ołówków, ogórków kiszonych i kawy.