Autorzy Łukasz Śmigiel


Dr Łukasz Śmigiel (ur. 1982), wykładowca UWr (pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Zakład Form Literackich i Dziennikarskich). Autor trzech powieści („Decathexis”, „Liczba Bestii”, „Muzykologia”) oraz dwóch zbiorów opowiadań („Demony”, „Mordercy”) z pogranicza fantastyki, kryminału i grozy. Nominowany do nagrody Gazety Wyborczej Wrocław Warto w kategorii „Literatura”, laureat konkursu Gazety Wrocławskiej na opowiadanie kryminalne.

Od 2015 roku związany z Radiem Wrocław Kultura (gdzie współprowadzi pasmo o książce i rozmawia z pisarzami), jego recenzje i zapowiedzi książkowe pojawiały się także w paśmie przedpołudniowym Radia Wrocław. Współpracował również z innymi stacjami radiowymi (m.in. Radio Copernicus, Radio Kolor, Radio Traffic FM).

Jego teksty ukazywały się m.in. na łamach pism: „Nowa Fantastyka”, „Przekrój”, „Science Fiction”, „Tygiel kultury”, „Alfred Hitchcock poleca”, „Doza kultury”, „Angora”, „Polska Times” oraz w internecie (m.in. Onet, Gildia.pl, Polygamia).

Od 2009 roku - redaktor prowadzący w alternatywnych pismach literackich poświęconych grozie, fantastyce i kulturze pulpu (m.in. „Lśnienie”, Magazyn Coś na Progu”, „Magazyn Coś”, „Złota Era Komiksu”).

Jako redaktor w wydawnictwie pracował m.in. przy książkach: „Sting. Opowieści z Newcastle”, „David Bowie - Biografia”, „W otchłani Imatry” (kryminalny cykl Aleksandra Ławrowa), czy „Cienie spoza czasu” (wybór opowiadań w hołdzie H.P. Lovecraftowi).

Stale prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu kreatywnego pisania, dziennikarstwa radiowego oraz procesów i strategii wydawniczych. Jako prowadzący warsztaty, współpracował m.in. z Unesco, Tow. im. Edyty Stein, Księgarnią Autorską Wrocław, Centrum Kultury Zamek, czy Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu.