Autorzy Mariusz Czubaj


Mariusz Czubaj - pisarz, antropolog kultury i kulturoznawca, profesor na Uniwersytecie SWPS. Z Markiem Krajewskim napisał powieści: Aleja samobójców oraz Różcmentarne. W cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem ukazały się: 21:37Kołysanka dla mordercy, Zanim znowu zabiję, Piąty beatles.

Za powieść 21:37 otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru (nominowany siedmiokrotnie) dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej.  W 2015 r. otrzymał specjalnie wyróżnienie na festiwalu Kryminalna Piła za Martwe popołudnie (powieść nagrodzono za „wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski”). Tłumaczony na język angielski, niemiecki, ukraiński, turecki i włoski.

W 2016 roku ukazała się powieść R.I.P. - western osadzony we współczesnych polskich realiach, stanowiący kontynuację Martwego popołudnia.

W działalności naukowej zajmuje się badaniami kultury popularnej, w tym literatury (m.in. Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne), kulturą fanowską oraz antropologią sportu (m.in. Postfutbol. Antropologia piłki nożnej).

Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Posiadacz stopnia mistrzowskiego (1 DAN) w karate tradycyjnym.